За градът


 Трявна е основан като селищен център  още през 18 век. Най-старите данни за съществуването му като  селище са още  от времето на тракийските племена, населявали тези земи

 В края на 19 век град Трявна е водещ културен и стопански център на района. Развитието на занаятите през периода на Българското възраждане в град Трявна води не само до стопански възход, но и до създаване на най-старата художествена школа в България - Тревненската.
 Оригиналните и уникални занаяти резбарство, иконопис,строителство формират характера и значимостта на Тревненската художествена школа, чиито произведения са разпространявани из цялата Османска империя, Румъния, Сърбия и Русия.


След Освобождението на България през 1878 година общината започва индустриално производство на вълнен текстил, като първата фабрика е открита още през 1883 година. 
До първата половина на 20 век се създават редица промишлени предприятия, в които основните производства са свързани с обработка на дървен материал, мебелно производство, текстил, преработка на плодове, метални изделия, производство на електроенергия. През втората половина на 20 век настъпва значително развитие по обем и качество на промишлените мощности в областта на машиностроенето, текстилната и трикотажна промишленост, производството на топлоенергия, мебелно производство и дървообработване.
 Развитието на туристическите услуги в община Трявна започва в началото на 20-те години в гр. Трявна и гр. Плачковци.
 Понастоящем в общината има изградени почивни бази с над 1250 легла. За развитието на туризма като отрасъл на икономиката на общината допринася наличието на благоприятен умереноконтинентален климат с прохладно лято и лека зима.

0 коментара:

Публикуване на коментар